Dlaczego nie można wydać książki bez pracy korektora i redaktora?

W jubilerstwie diament podlega obróbce szlifierskiej i dopiero wtedy powstaje brylant. Tak samo jest w przypadku wydawania książki, aby rękopis nabrał znamion dzieła literackiego potrzebuje obróbki. Obróbka rękopisu książki wymaga pracy redaktora i korektora. Dopiero po szlifie wykonanym przez te dwie instancje wydawnicze książka trafia do druku.

Rola redaktora w procesie wydawniczym książki?

Redaktor tekstu w wydawnictwie książek to taki dobry duszek, który tu przytnie, tam wydłuży, tu coś poprawi, tam coś wyprostuje i to wszystko odeśle autorowi do zweryfikowania. Trochę to bajkowo zabrzmiało, a praca korektora tekstu jest bardzo odpowiedzialna i to od niej zależy jaki ostateczny kształt przyjmie książka szykowana do druku. Każdy autor tworząc książkę jest najczęściej tak zaabsorbowany pisaniem, że nie do końca panuje nad wszystkim co chce za pomocą tekstu przekazać. Nie ma w tym nic niedobrego ponieważ ma świadomość tego, że ma nad sobą osobę korektora, który wszystko jest w stanie wygładzić. Autor książki jest jak ten diament, który żeby zabłysnąć jak brylant potrzebuje szlifu w wykonaniu redaktora.

Wszystkie poprawki w tekście związane z poprawnością gramatyczną, stylistyczną, logiczną i faktograficzną to praca, którą wykonuje redaktor. To on po przesłaniu swoich poprawek i uwag autorowi ponownie je przegląda i dopasowuje do całego tekstu. Zazwyczaj autor książki poprawia tekst według sugestii i wskazówek redaktora i zadanie to wykonuje kilka razy. Ostateczny szlif wykonywany przez redaktora musi zostać zaakceptowany przez autora i dopiero wtedy książka trafia do druku. W międzyczasie do akcji wkracza korekta i edycja tekstów która wspomaga redaktora w końcowym szlifie.

Rola korektora tekstu w procesie wydawniczym książki?

Korektor tekstu to prawa ręka redaktora. Do jego zadań należy wychwycenie wszystkich błędów ortograficznych, faktograficznych, literówek itp. występujących w tekście. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja w całym procesie wydawania książki. Bardzo często jest ona w pewien sposób łączona z pracą redaktora. Redaktor wcielając się w rolę kolektora podczas swojej pracy również poprawia wszystkie napotkane błędy. Pomimo współpracy korektora i redaktora to nad korektorem spoczywa odpowiedzialność nad ostateczną eliminacją wszelkich błędów. Z tego też powodu ważne jest, aby w procesie wydawania książki znalazł się też niezależny korektor tekstu.

Od pracy redaktora i korektora zależy ostateczny sukces wielu książek, no bo kto by chciał wziąć do ręki książkę z rażącymi błędami.